kontaktní formulářnovinky e-mailemfacebook

Letos se může v Česku instalovat až 50 MW nových solárních a bateriových elektráren

Česká fotovoltaika má letos „zaděláno“ na pořádný solární a baterkový boom. Podle aktuálního průzkumu mezi několika instalatéry a distributory fotovoltaických a akumulačních systémů se u nás může letos instalovat až 50 MW nových fotovoltaických instalací. Nastávající boom však může brzdit hlavně nedostatek kvalifikovaných instalatérů.

Návrat solárního boomů po 6 letech?

Solární boom na střechách skončil v roce 2013, kdy se u nás postavilo cca 44 MW nových fotovoltaických elektráren (FVE) na střechách. Po ukončení dotací formou zelených bonusů a pevných výkupních cen od roku 2014 se rozvoj trhu prakticky zastavil, nebo v nejlepších případě „paběrkoval“ na úrovni jednotek megawattu instalovaných v letech 2014-2017.

Zásadní oživení trhu již přišlo v roce 2018, kdy se nově instalovalo cca 12 MW nových FVE. Díky dotacím z programu OPPIK se v minulém roce začaly stavět i větší střešní FVE na firemních budovách. Loni se v Česku připojila do sítě největší FVE o výkonu 250 kWp, která vznikla díky dotačnímu programu  OP PIK - 1. výzva – Nové FVE/FVE s akumulací.

Drtivá většina projektů z prvního dotačního kola OPPIK – FVE/FVE s akumulací se v Česku bude realizovat v letech 2019-2020 v hodnotě až 1 miliardy Kč. Navíc, MPO brzy uvolní dotace z 2.výzvy pro nové FVE/FVE s akumulací. Celkem se v obou výzvách schválilo více než 600 středně velkých projektů FVE/FVE s akumulací, které se začnou postupně instalovat.

Obrovský zájem o domácí FVE

V případě malých domácích FVE na střechách rodinných domů se dá bez nadsázky hovořit o „megaboomu“. Díky klesajícím cenám komponentů a poměrně štědrým dotacím z programu Nová zelená úsporám (NZÚ) se letos může do sítě připojit až 5 000 těchto zdrojů. Je to obří růst oproti roku 2018, kdy se instalovalo cca 2200 těchto malých FVE.

Za pozitivní lze považovat totální změnu trendu ve prospěch FVE vybavených akumulací. Zatímco v minulém roce se v síti ČEZ Distribuce instaloval téměř 64 % malých FVE vybavených akumulátory, letos se jejich poměr oproti tradičním FVE výrazně zvýší.

„Letos očekávám, že portfolio našich zákazníků výrazně stoupne v segmentu malých střešních FVE. Je téměř neskutečné, že 90 % zájemců poptává pouze malé FVE vybavené bateriemi. Je to obrovský úspěch, který je unikátní i v rámci celé Evropy,“ říká Aleš Hradecký,  předseda představenstva Cechu aplikovaných fotovoltaických technologií (CAFT) a ředitel instalační firmy Solar Invest, která je předním hráčem na trhu v oblasti instalací nových FVE.

„Po více než 8-měsíčním úsilí se našemu profesnímu sdružení CAFT povedlo v roce 2018 prosadit na vedení Ministerstva životního prostředí malou revoluci. Nové dotace pro fotovoltaiku v kombinaci s tepelným čerpadlem odstartují boom domácích fotovoltaických instalací na rodinných domech,“ dodává Hradecký.

Baterkový boom

Díky programu OPPIK se v Česku letos spustí poměrně velká vlna instalací středně velkých systémů skladování energie (SSE). Většinou se jedná o baterie na bázi lithia nebo průtočných redoxových baterií.
Počet nových  instalací v korporátním sektoru dosáhne několika desítek. Většinou se SSE budou používat pro aplikace typu Peak-Shaving (vyhlazování odběrových špiček), BackUp (záložní zdroje pro případ blackoutu) nebo jako efektivní nástroj pro skladování vyrobené solární energie pro pozdější spotřebu v noci či pro nabíjení elektromobilů

Letos v létě se v Česku instaluje i největší velkokapacitní SSE v regionu střední Evropy, kterou postaví společnost Siemens. Bude se jednat o baterii o výkonu 4,0 MW a kapacitě ve výši 4,5 MWh v areálu teplárny C- Energy v Plané na jihu Čech. Tato obří SSE má zlepšit spolehlivost dodávek v areálu místní a umožní poskytování primární regulace (regulace frekvence), sekundární regulace (výkonová regulace), filtrace vyšších harmonických napětí apod. Předpokládaná hodnota dodávky činí cca 67 milionů Kč.

Nedostatek instalatérů

Byť tento článek vychází dne 1. dubna, rozhodně se nejedná o žádný aprílový žert (Kein April). Česko je letos na prahu poměrně velkého solárního a baterkového boomu, které jsme zde naposledy zažili v roce 2013.

Největší výzvou pro celý sektor instalatérů FV a bateriových systémů bude nedostatek lidských sil. Již nyní jsou některé instalační společnosti v takové situaci, že některé zakázky musí odmítat, protože prostě nejsou lidi…
PROTECTION & CONSULTING, s.r.o.
Jundrovská 1303/43
618 00 Brno


 +420774007092