kontaktní formulářnovinky e-mailemfacebook

Ministr Mládek: Notifikace podpory pro zelenou energii byla v Bruselu schválena

Výplatě podpory nic nebrání

Notifikační rozhodnutí potvrzující oprávněnost výplaty podpory obnovitelných zdrojů se tento týden v Bruselu podařilo prosadit vyjednávacímu týmu Ministerstva průmyslu a obchodu.

"Jsem rád, že se konečně podařilo vyřešit všechny komplikace na české i bruselské straně a máme v ruce potvrzení toho, že výplata podpory obnovitelným zdrojům v České republice je v souladu s českou i evropskou legislativou a že výplatě ani výběru peněz nic nebrání. S výsledkem notifikačního procesu jsem dnes seznámil předsedkyni Energetického regulačního úřadu Alenu Vitáskovou a věřím, že tím byla celá záležitost vyřešena," uvedl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

"Chtěl bych poděkovat týmu MPO, který řešil notifikaci na základě našeho veřejného závazku notifikaci získat, i když v tomto směru jsme - obrazně řešeno - seděli na zadním sedadle a obtížně se nám celé vyjednávání řídilo. Jsem rád, že můj slib prezidentu Miloši Zemanovi i paní Vitáskové je splněn a že nic dalšímu vyplácení podpory nestojí v cestě,"řekl dále Jan Mládek.

Notifikace bude vydána 28.listopadu

Notifikační rozhodnutí Generálního ředitelství Evropské komise pro hospodářskou soutěž (DG COMP) bude už jen formálně potvrzeno Evropskou komisí a mělo by být vydáno do 28. listopadu letošního roku.

Provozovatelé OZE by na základě toho měli během příštího roku získat přes 40 miliard korun. Informovalo o tom ministerstvo průmyslu a obchodu. Schválením EK podmiňoval výplatu peněz Energetický regulační úřad.

V případě, když by z titulu snížených výrobních nákladů a/nebo kombinace investiční a další provozní podpory spolu s podporou poskytovanou v rámci notifikovaného režimu měl příjemce obdržet celkové příjmy, které by měly za následek návratnost nad větší než přijatelný rozsah výnosů považovaných českými orgány a Komisí za přiměřené, přijmou české úřady vhodná opatření k zajištění toho, aby nedošlo k překompenzaci podpory a tam, kde to bude vhodné, ji upravily.
 
Přezkoumání podpory bude provedeno 10 let po uvedení do provozu zařízení využívajících podporu v rámci režimu. Pro zdroje uvedené do provozu v období 2006-2008 by to mělo být provedeno do konce února 2019.

Vitásková podporu vypíše až obdrží notifikaci

Šéfka Energetického regulačního úřadu včera na iDNES.tv znovu prohlásila, že úřad je připraven dotace nevyplatit, pokud notifikaci nebude mít k dispozici.

Včera odpoledne se ještě Vitásková setkala s Mládkem, který jí rovněž přislíbil, že tzv. notifikace skutečně Komise vydá. „Jakmile budeme mít tu notifikaci na stole, vydáme změnová cenová rozhodnutí. Pokud tam tedy nebudou žádné další podmínky,“ řekla Vitásková pro server idnes.cz.

„Ministerstvo průmyslu a obchodu v jeho snaze zajistit podporu pro obnovitelné zdroje plně podporujeme. Věříme ve zdárný výsledek jednání s Evropskou komisí, který potvrdí, že k nevypsání podpory nebyl žádný důvod. Rychlé ukončení sporů o vypsání podpory povede k potřebné stabilizaci sektoru obnovitelných zdrojů v Česku a budeme se moci zaměřit na rozvoj domácí šetrné energetiky,“ uvedl Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost.

 

Zdroj: SolarniNovinky.cz
PROTECTION & CONSULTING, s.r.o.
Jundrovská 1303/43
618 00 Brno


 +420774007092